Staff List

 To contact a member of staff, please call reception and ask to speak to them.  Messages will be taken if they are not available.  Alternatively please email adminoffice@fernhill.hants.sch.uk and your message will be forwarded to the member of staff.

Please make it clear if your message is absolutely urgent, alternatively the school undertakes to respond to all phone calls and emails from parents within 24 hours. 

 

 LEADERSHIP TEAM

Mr Mark Kingswood              Headteacher

Mr David Heard                         Senior Assistant Headteacher

Mrs Annette Cameron           Assistant Headteacher

Mr Tom Hibbs                              Assistant Headteacher

                                     

Designated Safeguarding Leads

Mrs      Annette Cameron       DSL 1

Mrs      Rachael Bennett          DSL 2

Mr        David Heard                   DSL 3

Miss     Bex O’Sullivan              DSL 4

                                     

Miss      Séverine Mourey        Senior Teacher

Miss     Bex O’Sullivan               Senior Teacher

                                     

Mrs      Amrit Khuttan               SENCO

                                     

Heads of Year (HOY)

Miss     Séverine Mourey        Head of Year 7

Mrs      Lisa Loch                           Head of Year 8

Miss    Sarah Lound                   Head of Year 9

Ms       Tania Hoskins                 Head of Year 10

Miss     Bex O’Sullivan              Head of Year 11

                                     

Heads of Department (HOD)

Miss     Bex O’Sullivan              Art and Photography

Mrs      Sarah Erskine                English 

Miss     Debs    Lovelock           History/Sociology/PORSCHE

Mr         Sebastian Ballard        Geography

Mrs       Nicke Jones                    Mathematics and Computing

Miss      Séverine Mourey       MFL

Mrs       Victoria Crowe            Performing Arts

Mr         Martyn Jackson           Physical Education

Miss     Molly Gregory              Science

Mr         Robert Strachan         Technology

                                     

Teaching Staff and Subject(s)

Mrs     Nicole Barnfield           English

Mr       Robin Bryan                    Science - Assistant Head of Department

Mrs     Annette Cameron       History

Miss   Natalie Chapple            Technology

Mr       Steve Colvin                    Science

Mr       Wayne Crutchley         Maths

Mrs    Sarah Ferry                       English

Mr       Paul Finch                         Vehicle Technology

Miss   Eleanor German           Music

Mrs    Yvonne Goodwin          Maths

Mr      David Heard                     Music

Mr      Tom Hibbs                         Geography/Food Technology

Ms      Tania Hoskins                  Maths/Health and Social Care

Mr       Barry Lawrence             Technology

Mrs     Lisa Loch                            Spanish

Miss    Sarah Lound                    Art/Textiles

Mr        Kevin Maultby               Science

Mr        Ian Mullenger                 Science

Mrs      Nadine Owen                 Intervention

Ms        Elektra Papachristu    English

Miss     Lucy Reeder                   PE 

Mr        Maj Rehman                    English

Mr        Craig Rowland               PE

Mrs      Judith Schutte               English

Mr        Madan Shrestha           Maths and Computing - Assistant Head of Department

Miss     Rachael Speed              Geography 

Mrs      Joanne Tulip                   History

Mr       Connor Ward                  PE 

Ms       Hayley Wright                Drama

 

Support Staff

Mrs      Fiona   Anderson          Administrative Assistant

Mrs      Rachel Bennett             Family Support Worker, DSL

Mr       Pieter Botha                    Caretaker

Mrs      Rosie Cayless                 LSA/EAL Co-ordinator

Mrs      Marjatta Charles          Student Support Worker Years 8 and 9/First Aider

Mr       Colin Costello                  Site Manager

Mrs      Tracey Crewdson         Exams Officer/Fire Co-ordinator/First Aider

Mrs      Julie Fox                             Receptionist

Mrs      Angela Hambleton       HLTA

Mrs      Kathryn Haynes            Reprographics Officer/LSA

Miss     Hayley Inskip                  Caretaker

Mrs      Paula Kenny                     HLTA

Ms        Carrie Kirk                        Lunchtime supervisor

Mr        Barry Lawrence             Technology/Art Technician

Mrs      Rachel Lewis                   Science Technician

Mrs      Sue Murdoch                  LRC Manager and Careers Co-ordinator

Mrs      Heather Perkins           Student Support Worker Year 7/First Aider

Mrs      Claire Poltock                Assistant SENCO

Miss     Emily Price                       LSA

Mrs      Cindy Reynolds             PA to Headteacher

Mrs      Sarah Say                           LSA

Mr       James Seaney                  Caretaker

Mr       Drew Sidaway                 Network Manager

Mrs      Beverley Sloper             Senior Science Technician

Mrs      Kate Southwood           Finance Manager/first aider

Miss     Annette Straker            Technology Technician

Mrs      Nicky Symons                 LSA and Literacy Co-ordinator

Mrs      Anne Tapp                         Finance Assistant/First Aider

Miss    Pavla Teclova                   LSA

Miss     Michaela Tripp               Data Manager

Ms       Debbie Walters              Student Support Worker Years 10 and 11/First Aider

Mrs      Nadine West                   LSA

                                     

 Catering Staff HC3S

 Kerry  Percy   Manager

 Marie Morris

 Samantha Phimister  

 Sandra Watson          

 Angelica Williams