Staff List

To contact a member of staff, please call reception and ask to speak to them.  Messages will be taken if they are not available.  Alternatively please email adminoffice@fernhillschool.org.uk and your message will be forwarded to the member of staff.

Please make it clear if your message is absolutely urgent, alternatively the school undertakes to respond to all phone calls and emails from parents within 24 hours. 

 

 LEADERSHIP TEAM

Miss Sarah Palmer                   Headteacher

Mr David Heard                         Senior Assistant Headteacher

Mrs Annette Cameron           Assistant Headteacher

Mr Tom Hibbs                              Assistant Headteacher     

                       

Designated Safeguarding Leads

Mr        David Heard                   DSL

Mrs      Rachel Bennett             Deputy DSL

Miss     Sarah Palmer                 Deputy DSL 

Mrs      Lisa Jerrom                     Deputy DSL

Mr        Mark McGowan           Deputy DSL

Miss     Bex O’Sullivan               Deputy DSL

                                     

Miss      Séverine Mourey        Senior Teacher

Miss     Bex O’Sullivan               Senior Teacher

                                     

Mrs      Victoria Crowe               SENCO

                                     

Miss    Séverine Mourey        Progress Manager Year 7 & 8

Mrs     Tania Hoskins                Progression/Careers Lead

Miss    Lisa Loch                          Transition Lead

Ms       Sarah Lound                   Attendance & Welfare Lead Years 8, 9, 10.

Miss    Bex O’Sullivan              Progress Manager Years 9, 10, 11

 

Heads of Department (HOD)

Miss     Bex O’Sullivan               Art and Photography

Ms        Laura Balcombe           English 

Miss     Debs Lovelock              History/Sociology/PORSCHE

Mr         Sebastian Ballard        Geography

Mrs       Nicke Jones                    Mathematics and Computing

Miss      Séverine Mourey       MFL

Mrs       Victoria Crowe            Performing Arts

Mr         Martyn Jackson           Physical Education

Miss     Molly Gregory              Science

Mr         Robert Strachan         Technology

                                 

Teaching Staff and Subject(s)

Mr       Robin Bryan                    Science - Assistant Head of Department

Mrs     Annette Cameron       History

Mr       Wayne Crutchley         Maths

Mrs    Sarah Ferry                       English - Assistant Head of Department

Mr       Paul Finch                         Vehicle Technology

Mrs    Yvonne Goodwin          Maths

Mr      David Heard                     Music

Mr      Tom Hibbs                         Geography

Ms      Tania Hoskins                  Maths/Health and Social Care

Mrs     Lisa Loch                            Spanish

Miss    Sarah Lound                    Art/Textiles/Food Technology 

Mr        Ian Mullenger                 Science

Mr        Darren Loader               Science

Ms        Jennifer Newell             Design Technology

Mr        Aaron Rowland             Maths/Science/Cover teacher

Mr        Craig Rowland               PE/Maths/Spanish

Mrs      Judith Schutte               English

Mr        Madan Shrestha           Maths and Computing - Assistant Head of Department

Miss     Rachael Speed              Geography 

Mrs      Joanne Tulip                   History

Miss    Lari Williams                   PE/Health and Social Care

Mr       Connor Ward                  PE/English 

Ms       Hayley Wright                Drama

 

Support Staff

Miss     Liz Allgood                       LSA

Mrs      Fiona   Anderson          Administrative Assistant

Mrs      Rachel Bennett             Inclusion Manager, DDSL

Mr        Pieter Botha                    Assistant Caretaker

Mrs      Rosie Cayless                 LSA/EAL Co-ordinator

Mrs      Marjatta Charles          Guidance Manager Year 10/First Aider

Mr        Colin Costello                 Site Manager

Mrs      Tracey Crewdson         Exams Officer/H&S and Fire Co-ordinator/First Aider

Mrs      Julie Fox                             Receptionist

Mrs      Angela Hambleton       HLTA

Mrs      Kathryn Haynes            Reprographics Officer/LSA

Miss     Hayley Inskip                  Assistant Caretaker

Mrs      Lisa Jerrom                       Guidance Manager Year 11/First Aider

Mrs      Paula Kenny                     HLTA

Ms        Carrie Kirk                        Receptionist/Admin Assistant

Mrs      Rachel Lewis                   Science Technician

Miss     Kerry Loveday               Attendance Officer 

Mrs      Trudi Lucas                       LSA

Mr        Mark McGowan           Guidance Manager Year 8

Mrs     Sarah Morgan                 Guidance Manager Year 7

Mrs      Sue Murdoch                  LRC Manager and Careers Co-ordinator

Mrs      Nadine Owen                 Intervention

Mrs      Heather Perkins           Matron

Mrs      Claire Poltock                Assistant SENCO

Miss     Natalie Regan             LSA

Mr         Ian Reeder                      Assistant Caretaker

Mrs      Cindy Reynolds            PA to Headteacher

Mrs      Sarah Say                          LSA

Mr        Drew Sidaway                Network Manager

Mrs      Beverley Sloper            Senior Science Technician

Mrs      Kate Southwood          Finance Manager/first aider

Miss     Annette Straker           Technology Technician

Mrs      Nicky Symons                LSA and Literacy Co-ordinator

Miss    Pavla Teclova                  LSA

Mr       Josh Thorne                     LSA

Miss    Sian Thorne                     Guidance Manager Year 9

Miss    Michaela Tripp               Data Manager

Mrs      Helen Turner                  LSA

Mrs      Nadine West                  LSA

Mrs      Edna Wheddon             LSA 

                                     

 Catering Staff HC3S

 Kerry  Percy   Manager

 Marie Morris

 Samantha Phimister  

 Sandra Watson          

 Angelica Williams